Sociální péče
V Domově poskytujeme klientům celodenní sociální péči, kterou zajišťují pracovníci v přímé obslužné péči, aktivizační pracovnice a sociální pracovnice. Při jednotlivých úkonech péče klienty podporujeme a motivujeme v jejich soběstačnosti a sebeobsluze, aby péči o vlastní osobu zvládali co nejdéle sami v rámci svých schopností a možností.
Při poskytování péče vždy vycházíme z individuálních přání, potřeb a zvyklostí klienta. S každým klientem si povídáme o tom, v čem a jak potřebuje podpořit či pomoci, následně společně sestavíme plán péče, který je šitý přímo na míru klientovi a společně s ním je také realizován, pravidelně vyhodnocován i aktualizován (1x za půl roku).
Pracujeme týmově, proto se na sestavování plánu podílí klient, sociální pracovnice, aktivizační pracovnice, klíčový pracovník a rodina, pokud si to klient přeje. Každý klient má přiděleného klíčového pracovníka. Je to pracovník přímé péče, který se o klienta nejvíce zajímá, zjišťuje klientova přání a potřeby, komunikuje s rodinou apod.
Jsme velice rádi a podporujeme, když si rodina klienta přeje zapojit nebo se přímo zapojuje různými způsoby do péče o svého blízkého. Na způsobu a míry zapojení se rodina domlouvá s vedoucí sociálního úseku. Např. nákupy potravin či drogerie, při mytí vlasů, barvení vlasů, holení, stříhání nehtů apod.
V čem pomáháme:
Pomáháme při hygieně
Při hygienické péči vycházíme ze zvyklostí, přání a potřeb klienta. Dbáme na respektování a zachování intimity a důstojnosti klienta. Hygienická péče může probíhat na pokojích klientů, v koupelnách náležících k pokojům či na centrálních koupelnách. Domov je vybaven zvedacím zařízením, zvedací vanou a pomůckami na poskytnutí hygienické péče imobilním klientům.
Jedná se pomoc a podporu při
- denní hygieně – ranní a večerní hygiena, péče o ústa, vlasy, oči, uši, nehty, kůži,…
- mytí a koupání – celková koupel či sprchování, poskytnutí podmínek pro koupání,
- základní péči o vlasy a nehty,
- použití WC, výkonu fyziologické potřeby – pomoc při použití WC, výměna inkontinenčních pomůcek,
- výměně ložního prádla.
Pomáháme při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu
Jedná se o pomoc a podporu při
- oblékání a svlékání oblečení či speciálních pomůcek, obouvání/zouvání obuvi,
- úpravě vzhledu,
- při přinesení a podávání jídla i pití,
- manipulaci s předměty,
- při vstávání z lůžka, ulehání, či změně polohy (vstávání, sezení, polohování v lůžku, použití polohovacích a fixačních pomůcek, …),
- přesunu na lůžko nebo vozík (použití kompenzačních pomůcek, …),
- pomoc při samostatném pohybu ve vnitřním i vnějším prostoru (bezpečný pohyb, otevření dveří),
- prostorové orientaci.
Pomáháme při zprostředkování kontaktu se společenským prostředím
Jedná se o podporu či pomoc při
- využívání běžně dostupných služeb jako jsou např. pedikúra, kadeřnice apod.,
- pomoc při upevnění, příp. obnovení kontaktu s rodinou např. narozeninové oslavy,
- při sociálním začleňování např. podpora mezigeneračního setkávání apod.
Pomáháme při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí
Jedná se o pomoc a podporu klientů v sociálních záležitostech, srozumitelné vysvětlování případných legislativních změn či smluvního vztahu, řešení sociálně právních problémů a poradenství, obstarávání nebo pomoc při vyřizování osobních záležitostí klientů.
Nabízíme činnosti podporující aktivitu klientů
Jedná se o skupinové či individuální aktivity a činnosti, které podporují rozvoj nebo udržení osobních a sociálních schopností i dovedností a též kladně přispívají k udržení duševního zdraví klientů. Zahrnují volnočasové a zájmové aktivity, upevňování kontaktu s přirozeným sociálním prostředím, procvičování základních činností s cílem udržet stávající soběstačnost klienta, například v oblasti pohybu pravidelná cvičení, oblékání, stravování, hygieny či duševního zdraví.
Nabízíme sociálně terapeutické činnosti
Jedná se o aktivity, které pomáhají udržet nebo rozvíjet klientovy schopnosti a dovednosti a podporují sociální začleňování klientů. Jedná se volnočasové a zájmové aktivity psychosociální podporu. Např. canisterapie, arteterapie apod.
Klienti jsou o nabízených aktivitách pravidelně informováni formou ústní i písemnou (letáčky, pozvánky, rozvrh aktivit na volně přístupných informačních tabulích). Aktivity v Domově mohou probíhat na pokojích klientů, na jídelnách na patrech, na terasách, ve společenském sále, v aktivizační místnosti či v zahradě.